Danteller, Kadifeler, İnciler, Tilki Kürkleri, Hizmetçiler, Pastalar, Avcı Kıyafetleri! Dönem Filmine Hoşgeldiniz!

by M for Merve 17/12/2010 0 comment

Tarihin en uzun başlığı, çok sevdiğim dönem filmlerini neden bu kadar sevdiğimi düşününce ortaya çıktı. Ha bu kadar mı? Elbette değil. Daha yazarım da yazarım dönem filmleriyle olan aşkım meşkimle ilgili de, vejetaryenken av kültürüne, ördekli ıstakozlu yemeklere ağzımın on karış açık kalışının ; kast sistemi hakkında “nası yaanee kölelik çok saçma benceaa” gibi fikirlerim varken hizmetçilerin, uşakların fink attığı evlerde zengin ailelerin iflaslarının benim için en büyük dram olmasının nedeni ne, ben de anlamıyorum.

Mrs. Wilson: What gift do you think a good servant has that separates them from the others? Its the gift of anticipation. And I’m a good servant; I’m better than good, I’m the best; I’m the perfect servant. I know when they’ll be hungry, and the food is ready. I know when they’ll be tired, and the bed is turned down. I know it before they know it themselves.

Yıldızlar geçidini çeyrek geçen filmde herbir oyuncu kendi tek kişilik gösterisini yaparken, kendi kendime “Helen Mirren neden bu kadar sessiz kaldı ki konuk oyuncu gibi resmen” çemkirmelerime tokat gibi cevabın gelmesi çok geç olmadı. Güzel film izleyince, ağzımda çok güzel bir tat kalıyor. Bu film de son zamanlarda özlediğim tadı geri getirdi damağıma.

Bana yeniden satırlar yazdıran film. Hala uzun bir yazı yazmaya üşeniyorum da.

Related Articles

Leave a Comment