Gün 1: Günaydın Detox

by M for Merve 21/12/2015 0 comment

İlk yazımda detox planım açıkçası biraz Bear Grylls yaşam tarzını andıran 28 gün boyunca sadece juice, blender, çeşitli aşırı derecede faydalı sebze ve meyvelerin suyu-posası şeklinde bir beslenmeydi ancak detox öncesi hazırlık haftasonumda gördüm ki, arkadaşlar 1 ay boyunca 5 öğün bebek maması şeklinde beslenirseniz 10. gün sonunda eşinizin arkasından Shining tarzı baltayla koşarsınız.

Mehmet, yemek mi yiyorsun?

Mehmet, yemek mi yiyorsun?

Ben de, diğer normalimsi detokslar gibi 1-2 öğünü detox içeceğiyle değiştirmeye ve bu süre zarfında da zararlı gıda ve içecekleri hayatımdan tamamen çıkartmaya karar verdim.

Bu 1 Ay Boyunca;

Plaza kadınlarıyla bu konuda ne kadar dalga geçsem de sabahları bir bardak suya limon sıkıp içiyor, gün içinde de litre litre suyun içine limon atmayı ihmal etmiyoruz. Alkali dengleme falan olayları var burada. Zaten günde 2 litre su içmeyi söylemiyorum millet helak oluyor SU İÇİN ALLAH RIZASI İÇİN SU İÇİN demekten.

Sabahları ve akşamları içeceğimizden önce yarımşar saat terlemeli spor yapıyoruz. Şimdi benim sabah erkenden kalkıp spor yapmam tabii ki imkansız. Ben de işim yürüme mesafesi olarak yarım saat olduğu için işe yürüyerek gidip işten yürüyerek gelicem. Akşamlar için interval bir koşu programım da var, onu da her gün değil de arada yaparak bombastik bir sağlık hedefliyorum. Amacım 100 yaşımı görmek.

Spor sonrası bir nane çayı, yeşil çay falan böyle hoş.

Çay sonrası minik bir kahvaltı öncesi içecek, tarifini aşağıda yazacağım, ardından kahvaltı içeceği ve sonrası 3 saatte 1 içecek.

Sigara zaten içmiyorsunuzdur canım, bunun dışında ben çay ve kahveyi de bıraktım. Valla yalan yok kahveyi çayı bırakalı 4 gün oluyor, kafam kazan gibi. Ama geçecek yani zamanla tabii ki. Kahve çay yerine bol bol rezene, papatya, ıhlamur, nane falan içeceğiz. ALLAHIM PAMUK GİBİ OLUCAZ PAMUK.

Sebze meyve, belnder yıkamaktan elleriniz çatlayabilir, el kremi sürün aldkaşl

MUHTEŞEM DETOX İÇECEKLERİ TARİFLERİ

Gün 1, Saat 09:55

Malzemeler

3 cm taze zencefil

1 elma

HAZIRLANIŞI

Dünyanın en basit tarifinde zencefil ve elmanın suyunu çıkartıyoruz ve shot yapıyoruz. Oh mis gibi açıyor zencefil genzimizi, ağzımızı, burnumuzu. Zencefil doğal antibiyotik ve antiseptik olduğu için kahvaltı öncesi bi temizliyor şöyle içinizi güzelce.

GÜN 1, SAAT 10:00 ve 19:00

MALZEMELER

1 elma

1 yaprak ıspanak

1/4 ananas

1/2 salatalık

1 misket limonu (lime)

3 cm brokoli kökü (ben başını da attım ya ne olacak?)

6 araka

1/2 avocado

1 çay kaşığı haşhaş (tarifin özünde protein tozu var da ben gelemem öyle protein tozuna falan)

1 yemek kaşığı çekirdek-tohum karışımı (ben ayçekirdeği, keten tohumu, chia tohumu, çörek otu ve kabak çekirdeği içi koydum)

1 avuç buz (ben bezelyeleri dondurulmuş kullandığım için ilave buz koymadım)

HAZIRLANIŞI

1 tek kendimin atlayıp blenderdan geçmediği bu tarifte elma, ıspanak, ananas, salatalık, misket limonu ve bezelyeleri sebze meyve sıkacağında sıkıyor; ardından avocado, haşhaş, buz ve çekirdek karışımı ile birlikte pürüzsüz olana kadar blender’dan geçiriyoruz. Ben bu bana gelmez dedim ve her şeyi blender’a attım, içmiyor kaşıkla yiyorum aynı şey bence.

Bezelye ve haşhaş doğal protein bombaları. Yetmez ama evet diyorsanız badem de ekleyebilirsiniz bir avuç. Bu kadar proteinle artık hala gücüm yok diyorsanız size kahvaltıda oğlak çevirmenizi öneririm.

GÜN 1, SAAT 13:00 ve 16:00

MALZEMELER

1 büyük portakal

2 havuç

1 küçük pancar

1 avuç nane

3 cm zencefil

Buz

HAZIRLANIŞI

Her şeyi blender’a atın. Pancarlar elinizi kana bulayacak, dikkat edin.

Nane midenizi rahatlatıp ağzınızdaki bakterilerle savaşırken portakalın içindeki C vitaminleri bağışıklığınızı kuvvetlendirecek, hastalıklardan koruyacak ve daha neler neler.

Şimdi işin zorluklarına geliyorum;

Benim blender’ım devasa olduğu için daha küçük çaplı bir bleder almak isteyebilirsiniz. Ben canım arkadaşım Mine’nin tavsiyesiyle Vestel’in Mix&Go‘sundan satın aldım, henüz denemedim ama en güzel özelliği blender’ın tepesini alıp çantanıza atmanız.

Diğer zorluk da tabii ki bu içecekleri işe taşımak. Ben Tupperware‘lerle kavanozlarla kaşıklarla işe geldim ve EVDEN Mİ KAÇTIN tepkisiyle karşılaştım. Bir de odanızda sadece erkek varsa ne içtiğinize sanki kendi idrarınızı içiyormuşsunuz dehşetiyle bakabilirler.

bear grylls

Benim için en zor olan şey ise ne sebze yıkamak ne de kavanoz taşımak; saatleri tutturmak. Misal şu an saat 10:44 ve ben hala kahvaltı içeceğimi içmedim :/ Saatte istikrar önemli, ben ettim siz etmeyin.

Değişim için, sağlık sıhhat için 2016’yı beklemeyin, bir değişiklik yapıp Aralık’ın 21’inde vazgeçin kötü alışkanlıklarınızdan. Yoga yapın, pilates yapın, meditasyon yapın, güzel güzel beslenin, mutlu olun. Mis.

Related Articles