Gün 3: Gün Güneşli, İnsanlar Neşeli

by M for Merve 23/12/2015 0 comment

Ya şimdi sebebi detoxumdan mı bilmiyorum ama şunu söylemeliyim ki dün fark ettim, yanaklarım tüm gün kıpkırmızıydı. Şimdi bende hafif bir en eski Türk kabilesinin minik üyesi hali var ve bu soğuk günlerde yanaklarımın kızarmasıyla ya da sabah yataktan kalkınca yüzümün daha da ve daha da şişmesiyle birazcık daha ayyuka çıkıyor. O yüzden yanağımın kızarması çok yeni bir şey değil ancak tüm gün yanaklarımın kırmızı kalması biraz enteresan. RESMEN YANAKLARIMDAN KAN FIŞKIRIYOR YA RABBİM.

11

Gün GÜNEŞLİ

İNSANLAR NEŞELİ

SEN DE GEL OYNA

SUSAM SOKAĞI’NDA

diye başladım güne, Mehmet’e kahvaltı hazırladım, işe yürüyerek gittim, şu an naneli yeşil çayımı içiyorum falan ama arkadaşlar sizden bu ikili hayatı daha fazla saklayamayacağım, aslında çok da öyle olmadı. Yani anlattıklarım doğru ama ben bugün sadece 1 öğünümü içeceklerle değiştirebileceğim çünkü sabah yataktan kalkışım Susam Sokağı tarzı olmadı, dün akşam papatya çayı içmedim ve yatağa girdiğimde aklımda 8 milyon fikir vardı, tabii ki uyuyamadım, rüyamda Hugh Jackman tıklayın, linkteki takım elbisesiyle Maltepe’de bir balıkçıdan çıkıyordu, karşılaştık ve selfie çekip ablama yolladım ve haliyle sabah da 15 dakika uykunun kurbanı oldum. Detoxlarımı yapamadım. Ya ama çok da kötü bir durum yok hatta daha iyi, detox içeceğimi akşam öğününde içerek akşamı über hafif geçireceğim. 0,,97924,00

Neyse. Sabah limonlu suyumuzu içip evden neşeyle çıktığımızı, terlemeli sporumuzu yaptığımızı düşünüyor, işe gelip limonlu suyumuzun üzerine naneli yeşil çayımızı içmemizden devam ediyorum.

MUHTEŞEM DETOX İÇECEKLERİ TARİFLERİ

GÜN 3, SAAT 09:55

MALZEMELER

3 cm kadar taze zencefil

1 elma

HAZIRLANIŞI

Suyunu çıkartın ya da blenderdan geçirin.

Eski dostumuz cincır. Bu shot’ın tadı çok güzel oluyor ve sinüs minüs direkt açılıyor zencefil sebebiyle. Zencefilin sağlıksal yararları ise sınırsız. Doğal antibiyotik ve ciddi şekilde hastalık önleyici.

GÜN 3, SAAT 10:00 VE 19:00

MALZEMELER

2 elma

1 ıspanak yaprağı

1/4 kabak

1 misket limonu (aman diyim, kabuklarını soyun. Kabukları zehir zehir meretin)

1/2 sap kereviz kökü

1/2 salatalık

1 minik brokoli (3 cm olayına, kökü olayına girmiyorum hiç, brokolinin fazlası zarar olmaz valla)

1/2 yabani havuç (bu dışı pancar gibi içi mor havuçlar oluyor ya, onlardan. Pancarın aksine cillop gibi tadı var ben tavşan gibi yiyorum valla başladım mı kıtır kıtır)

1/2 avocado

1 avuç buz

HAZIRLANIŞI

Elmanın, ıspanağın, kabağın, misket limonunun, kerevizin, brokolinin ve yabani havucun suyunu çıkartıp geri kalan malzemelerle birlikte blendera atın.

Şimdi o ecüş bücüş karanlık havucun faydalarını sayıyorum, çoluğunuza çocuğunuza kilo kilo almaya koşuyorsunuz: Bomba seviyede öğütülebilir lif kaynağı, kan şekerini dengeleyici ve kolesterol düşmanı. Vay arkadaş. Brokoli desen D, A ve K vitamini deposu. (D vitamini metabolizmayı da düzenliyor.)

GÜN 3, SAAT 13:00 VE 16:00

MALZEMELER

2 elma

2 büyük havuç

1 sap kereviz kökü

3 cm taze zencefil (bu 3 cm’in kerameti ne acaba?)

3 cm rezene (Bu bizim aşina olduğumuz çay rezene değil tabii, 24 Kitchen TV kanalında ev hanımı bir teyze var, onun sürekli kullandığı taze sebze halini kullanıyoruz. Dev de machete tarzı bir bıçakla kesiyor onu)

1 avuç buz

HAZIRLANIŞI

Ben olsam hepsini blendera atardım 🙁 ama ben yokum 🙁 ben uyudum 🙁

Şimdi de rezenenin yararlarını sayıyorum, 3 öğün elinizde rezene kemirerek dolaşabilirsiniz bakın: Muhteşem C vitamini deposu olması artık banal bir özellik. C vitamini bir tek kurşun kalemde yok herhalde zaten ama C vitamini de az önemli değil. Hücre yeniliyor ve ağrı, sızı, inleme başta olmak üzere sizi hastalıklardan koruyor. C vitamini deposu olması dışındaki bombastik özelliği ise aynı zamanda potasyum deposu olması. Potasyum ne işe yarıyor peki? Yüksek tansiyonu dengeleyerek sizi, kalbinizi ve sevdiklerinize yaşatacağınız muhtemel acı ve üzüntüleri önlüyor. Aynı zamanda sindirime yardımcı ve yemek sonrası “AY ŞİŞTİM” “AY SODA MI İÇSEK?” söylenmelerinizi ve “GRRRPHHBİSMİLLAH” geğirmelerinizi önlüyor. Şişkinlik düşmanı yani. Bal deresi karakovan balı gibi içecekmiş bugün kaçırdığım sağlığa bakınız 🙁 Siz için bunu ya valla bak.

Son olarak biraz da aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Hala Güneşli günlere uyanıyoruz, Aralık’ın 23’ündeki 12 derecelik havaya bir yandan seviniyor bir yandan da sol tarafımızda bir fısıltı “küresel ısıııınmaaaa” diye fısıldıyor. Yapacak bir şey yok siz kendi sağlığınıza bakın artık, ne diyor Karatay? YÜRÜ. YÜRÜYÜN. YÜRÜ. EKMEK YEME YÜRÜ. Ekmek kısmından çok emin değilim, ben şahsen 1 2 dilim kepekli çavdarlı falan yiyorum ama cidden yürüyün. Ama nasıl yürüyün? Bu soğuk havalarda benim sıklıkla yaptığım ve Mehmet’in beni sıklıkla uyardığı hataları söylüyorum, siz yapmayın. Hasta olursanız bi de kahrımdan ölürüm.

– Yürürken sakın ama sakın konuşmayın, ağzınızdan nefes almayın. Ciğerler, bademcikler direkt perte çıkıyor. Ben mesela yanımda biriyle yürüyorsam susmuyorum, Mehmet sus diyor, biraz ara verip yine konuşuyorum. Çok hata. Yanınızdaki sus derse de alınmayın, sizin sağlığınızı düşünüyor yoksa çok konuştuğunuzdan değil be ya.

– Ağzınını, burnunuzu kapattınız. Boynunuzu, ensenizi ve başınızı da kapatın. Boyun belli zaten ama enseyi kapatmak unutulmaması gereken ama unutulan bir nokta. Benim arkamda kaldığı için ensem hep ihmal ediyorum mesela. Direkt sucuk gibi terliyor ve ters bir rüzgarla boynumu ofisteki masama bırakıyordum. Artık atkısız çıkmıyorum. Daha çok terliyorum ama yapacak bir şey yok. Boyun önemli. Olmadı fırın ustası gibi boynunuza peçete takın ya ne olacak montun içinden gözükmez.

– Su için. Hep su için. (Bunu sürekli tekrar etmemin sebebi kendi sağ elime dövme yaptırmam gerekecek seviyede su içmiyor olmam.)

– “Of BUNALDIM” diyip yolun ortasında terlediniz diye yakanızı bağrınızı açmayın. Ben bi kere darlanıp montumun önünü açmıştım. Ertesi gün ciğerlerimi ofis masama bıraktım.

– Bir önceki yazımda bahsettiğim “açın spotify’da hareketli bir liste, takın kulaklığı, yürüyün” fikri güzel ancak gaza gelip sesi köklemeyin. Kaldırımdan inerken aşırı dikkatli olun. İstanbul’da aslında kaldırımda da aşırı dikkatli olun. Bana dün motor çarpıyordu, size de otomobil, minibüs falan çarparsa aşırı üzülürüm. BENİ ÜZMEYİN.

– Ayakkabınıza, terinize, ağzınıza, burnunuza dikkat edin, ara sokaklardan ve ağaç kenarlarından yürümeye çalışın azıcık oksijen görsün bünyeniz. Bir de güneşi gördüğünüz her an güneşe koşun. 2 hafta sonra çok özlersiniz bu günleri.

Eğer siz de içeceğinizi yapamadıysanız, öğle yemeği zamanı yaşayacağınız muhtemel “Antakya Sofrası’na gidiyoruz, sen de gel kağıt kebabı yiyeceğiz” çağrılarına “olm detoxtayım ya ben” diyin, “tamam, babagannuş yersin bak patlıcanlı zeytinyağlı, çok yararlı” gazlarına da gelmeyin. İnanmayacaksınız ama Burger King’in tavuklu salatası son zamanlarda yediğim en iyi salatalardan, ben şahsen onu yiyeceğim.

Bol güneşli günler. Güneşler. Güneş <3

Related Articles