Kozmetiğe Veda, Merhaba Doğa Merhaba

by M for Merve 14/02/2016 0 comment

Romantik serserilerim! Nasılız? Beyler, hanım kızlarımıza çiçeğinizle gülünüzle “sürpriz”inizi yaptınız mı? Hanımlar, beylere aşk temalı bol kalpli omletli “sürpriz” kahvaltılarınızı hazırladınız mı? Muhteşem. Timeline’ım ve sokaklar çok afedersiniz Çin umumhanesine döndü bugün, çantasına tek gülünü atıp kendilerini sinemada Dünyanın En Güzel Kokusuna, efendime söyliyeyim Hesapta Aşk‘ın büyüleyici hikayesine teslim eden gencoları da yolda çevirip kulaklarını çekecektim “ananız babanız biliyo mu len sizin nerde olduğunuzu” diye. Korkutmadım ufaklıkları neyse.

Bu arada ben yine yeni bir karar daha aldım ya. Şöyle oldu, ben hatırlarsanız sevgili Aliş’imle bir iddiaya girmiştim haftada 3 gün spor salonuna gitme konusunda. Hah. Ben o iddiayı kaybettim gönül dostları. İki hafta önce Tuzla mesailerim vardı, ertesi hafta da kendime gelmem uzun sürdü ve hafta sonu giderim diyerek hafta içi 1 (bir) gün spora gidebildim. Hafta sonu da gitmedim çünkü HAFTANIN 7 GÜNÜ SABAH 7’DE UYANIYORUM. Vücudum yeni sisteme alışana kadar bir süre bulduğum kanepede uyuyakalacağım artık yapacak bir şey yok.

Bu kanepede uyuyakaldığım Cumartesi akşamı, yine Aliş ve çok sevgili eşi Tuçe ile gece gezmesine çıktık ve ben yüzümde yılların uykusuzluğu, yanağımda da kanepenin izi olduğu için biraz makyaj yaptım. Yalan yok, makyaj yaparken biraz Cansu’cuğun videolarından kopya da çektim. İşte fondoten, gözenek bilmem necisi, göz altı bilmem nesi vs. derken ağır olmayan bir makyajı, birkaç parça kozmetikle tamamladım, malzemelerim de parabensiz ve cruelty-free markalar olduğu için gönlüm rahattı. Ancak gece olup da banyoda 45 dakika boyunca yüzümü onlarca jelle ve 1 adet Braun peeling aleti ile ovalamama rağmen hala yüzümü sildiğimde karşılaştığım ten rengi sinir krizi geçirip bulaşık telini elime alıp çamaşır suyunu yüzüme sıkmaya teşebbüs etmeme neden oldu. Mehmet beni zor sakinleştirdi arkadaşlar. Sonra dedim ki kendi kendime BU NE YA

Makyajı böylece bırakmış oldum.

MAKYAJ YOK NE DEMEK?

Hayatımda uyguladığım major detox’u cildimde de uygulamak demek.

Ben her gün makyaj yapan bir insan değilim, “sabah ritueli”m günlük nemlendirici, ten rengi Marshall duvar boyası ile aile yadigarı göz altlarımı kapatmaya çalışmak, göz kalemi ve rimel. No makyaj ile ne yapmayı planlıyorum peki? Evdeki kozmetik ürünlerini banyodaki dolaba kaldırıp Sephora, Bobbi Brown, Mac yerine Kadıköy Çarşı’daki aktarları daha sık ziyaret edeceğim demek.

Sabah Rituelim, Marshall Concealer

Sabah Rituelim, Marshall Concealer

Geçtiğimiz günlerden birinde göz altıma, aile yadigarı göz altlarımdan kurtulmak için sürdüğüm kozmetik ürünü kaşlarımdan çeneme kadar tüm yüzümü tüp patlamış kırmızına çevirip cayır cayır yakınca ve acile gitmek üzereyken yavaş yavaş geçerek beni taşikardinin köşesinden döndürünce göz altıma fazla yüklendiğimi fark etmem de bu kozmetik düşmanlığımı tetikledi aslında. O yüzden cilt detoksumda önceliği gözlere vereceğim.

ÖNCE KİRPİKLER: DOĞAL RİMEL TARİFİ

Doğal rimel de olur mu? Demeyin. Olur, olur, bal gibi olur. Hem de herkesin evinde bulunan übersıradan malzemelerle olur. Bakın şimdi,

Malzemeler
  • Zeytinyağı (Herkesin evinde var)
  • Dudak balsamı (Balm işte)
  • Vazelin
  • Kaş tarama fırçası
  • Kİrpik kıvırma işkence aleti
  • Bu kadar
Uygulama
  • Zeytinyağı: 2-3 ayda kirpiklerinizi Elizabeth Taylor’ı kıskandıracak seviyelerde uzatacak formülü söylüyorum. Gece yatmadan önce yüzümüzü yıkadık ya,  5-6 damla zeytinyağını döküyoruz bir yere, bir pamukla kirpiklerimize sürüyoruz. Yatıyoruz. Sabah da kalkıyoruz. Dikkat edin, gözünüze kaçırmayın yağı gece vakti başınıza iş çıkmasın.
  • Dudak Balsamı: Balsam, ister inanın ister inanmayın kirpikleri kıvırıyor. Gece yatmadan ya da evden çıkmadan dudak balsamımızı, bu ruj gibi olanları, kirpiklere sürüyoruz, sonra da kirpik kıvırıcımızla kıvırıyoruz. Renk vermiyor tabii ama maskaranın kıvırma görevini layığıyla yerine getiriyor. Ben, benim balsamı geçen gün spor salonunun soyunma odasında düşürdüm, dolapların altına kaçtı ha, şimdi hatırladım.
  • Vazelin: Diyelim ki, nedense zeytinyağı sürme işine sıcak bakmadınız ama kaşlarınız da uzasın istiyorsunuz. Zeytinyağı yerine kirpiklerimize akşamları kulak çubuğuyla vazelin süreceğiz. Kirpiklerimiz nemlenecek ve uzayacak. Yalnız dikkatli olun, fazla vazelin kirpikleri fazla nemlendirip kırabilir. Uzatalım derken iki tel kirpiğimizden de olmayalım. Bu 5 haftada uzama garantisi veriyor, zeytinyağından daha kısa ama ben buna çok sıcak bakmadım açıkçası. Kırılma mırılma gerdi beni. Zeytinyağı iyidir.
  • Kaş Fırçası: Sabahları saçımızı taradığımız yetmiyor, kaşımızı ve aynı fırçayla kirpiklerimizi de tarıyoruz. Yalnız nazik olmakta yarar var, bodozlama dalmayın kirpiklerinize, dalıp 5 dakikadan uzun da taramayın.

Bu, ufacık bir başlangıç olsun bu Pazar akşamında Pazartesi’ye nasıl muhteşem bir başlangıç yapabilirim diye düşünenler için. Göz altı kremi daha tatavalı olduğu için onu daha uzun uzun yazacağım ama o konuda daha ciddiyim ya göz altlarım benim baya pert yani yalan yok, yabancı yok. Artık ruj yerine acı biber süreriz dudaklara falan iyice 350 sene gidiyorum hadi bakalım.

Related Articles