Lucid Dreaming Nedir?

by M for Merve 27/05/2016 0 comment
Lucid Dreaming Nedir?

Hiçbir zaman “ben rüya görmem” diyecek aymazlıkta rüyalarını unutan bir insan olmadım, hatta lisede falan gördüğüm birkaç rüyayı hatırlıyorum bile O.o Muhtemelen bu rüyaların birer anlamı var ve bunlardan bir terapiste bahsetmem gerekecek asşldkaşsskd Ancak bu aralar rüya alemlerim bir garip. Hayır olsun, geçtiğimiz günlerden birinde ablamın ve Mehmet’in de içinde olduğu bir grupla, Cube filmi benzeri bir labirentte, Hunger Games benzeri bir oyunun içinde finale kaldık ve ben çok gerildim. Tüm gece de abla diye sayıklamışım zaten daslşkdlşa mesela bu rüyamı çok net hatırlıyordum uyandığımda ancak üzerinden zaman geçtikçe sadece bende uyandırdığı hisleri hatırlar oldum. Detaylar yavaş yavaş siliniyor…

Neyse konuya şuradan geldim; gördüğüm rüya, rüya olduğunu anlasaydım on numara macera yüklüydü. Futuristik bir silahla bi’ hedefler çıkıyor bi’ yerlerden, onlara ateş ediyoruz, labirent çözüyoruz arada zehirli şeylerle karşılaşıyoruz falan. Bizi kandırmaya çalışanlar oluyor arada. Süperdi ya gerçekten. Ortaokul – lise döneminde her şeyi merak ettiğim zamanlar lucid dreaming’e de sarmış ve dönemin amatör ve bol gif’li geocities sitelerinde deliler gibi lucid dreaming’i araştırmıştım. Bu aralar gene hortladı lucid dreaming merakım.

Artık; gece uyanıp Mehmet’e üşüdüğümü belirttikten sonra Mehmet’in dediğine göre 3-5 laf muhabbet edip üzerime yorgan istedikten sonra sabah uyandığımda “Neden yorgan örttün? Akşam üşüdün mü Mehmet?” sorusunu soracak bir bilinç kaybıyla uyuduğum için sanırım bu kez lucid dreaming birazcık daha zor olacak.

Lucid Dreaming Nedir?

Lucid dreaming, en kısa ve net şekliyle, rüyada olduğunuzun farkında olmak. MUHTEŞEM DEĞİL Mİ?

Ancak bilimsel şekliyle lucid dreaming deneyimledim diyebilmek için 7 kriteri karşılıyor olmak gerekli:

  1. Rüya gördüğünün farkında olmak,
  2. Bilinçli kararlar alıp hareket edebilmek,
  3. Hafızanızın farkında olmak,
  4. Benliğinizin farkında olmak,
  5. Rüyada olduğunuz çevrenin bilincinde olabilmek,
  6. Rüyanın ne demek olduğunun farkında olmak,
  7. Konsantrasyon ve odaklanma becerisine sahip olmak.

Rüyada aylak aylak dolaşmamız ve film izliyor gibi olanı biteni izlememiz bu maddelerin eksikliğinden işte :/

Muhtemelen hepinizin başına gelmiştir, rüyadayken rüya gördüğünüzün farkına varır anında da uyanırsınız. Ben, yukarıda anlattığım rüyanın sonunda artık gerilmekten bunalmış ve “AY YETER RÜYA BU” dedikten sonra da uyanmıştım. Diyorum ya, keşke öncesinde fark etseydim de takılırdık elimizde futuristik silahlarımızla rüya alemime anarşi ve kaos yayardık.

İşte bu arada sırada başımıza gelen “AY RÜYA AYOL BU” hissi lucid dreaming. Bu bazen denk mi geliyor yoksa beynimizi ehlileştirerek lucid dreaming olayını kontrollü bir şekilde yürütebilir miyiz? Kontrollü bir şekilde yürütebiliriz.

Rüyalarınızda kontrolü ele almak istemez miydiniz?

Adım Adım Lucid Dreaming Eğitimi

Ortaokul lisede lucid dreaming’e sardığım dönemde yaptığım birkaç lucid dreaming tekniğini hatırlıyorum. Hatırladığım bir başka şey de bu egzersizleri denediğim birkaç hafta sonunda rüyamda balkondan atlayıp uçabilmem. Günlük yaşantımda 2. kat balkonunda aşağıya bakamayacak düzeyde yükseklik korkum olduğunu biliyorsunuz değil mi?

Madde #1 Sağlam Uyku = Sağlam Rüya. REM Nedir?

KOŞ KOŞ KOŞ KOŞ

Lucid dreaming, REM (Rapid Eye Movement) uykusuyla direkt ilişkili. REM uykusu genelde uykuya dalmanızın 1.5 saat sonrasında gerçekleşir. Her REM uykusu daha uzun olmak şartıyla ilk REM uykusu genelde 10 dakika sürer. Son REM uykusu 1 saat falan sürüyor. Beyin daha aktif olduğu için rüyaları REM uykusundayken görüyoruz ve bu uyku sırasında gözlerimiz fıldır fıldır döndüğü gibi kalbimiz pır pır çarpıyor ve nefes alış verişimiz sıklaşıyor.

En tatlı rüyalarınızı hangi geceler gördüğünüzü bir düşünün ve belirleyebildiğiniz bir ortak özellik varsa, en canlı ve sık rüya görebildiğiniz senaryoyu her gece gerçekleştirmeye çalışın. Kaçta yatağa girmek size kesintisiz bir uyku sağlıyor? Yatağın neresinde uyuyunca rüya görüyorsunuz? Duş alıp uyumayı mı tercih ediyorsunuz? Bunları bir düzene koyun güzelce.

Ben şahsen hiç dikkat etmemiştim ama 1 haftadır yüksek tempolu spor yapıp uyuyorum ve enerjim tavan yaptığı için uykuya dalmam çok zorlaşıyor. Bu bilincimin tamamen kapanıp şuursuzca uyuduğum dönem de buydu işte. Spor yapıp uyumaya çalışmak sanırım çok saçma, spor saatlerimi öne çekmeliyim.

Madde #2 Uyku Günlükleri

Komodine bir defter kalem koyuyoruz. (Benim tüm mobilyalarımda olduğu gibi komodinimde de bir defter ve kalemim hazır tabii ama kullanmadım hiç aşlsdkasşl) Uyanır uyanmaz annenizi arayıp “AY ANNE HAYIR OLSUN RÜYAMDA KAFAMA KUŞ ŞEY YAPTI.” demeden hatırladığımız en ufak ayrıntılara kadar beynimizi zorluyor ve rüyamızı deftere yazıyoruz. Hatırlayamıyorsanız bir türlü, hatırladığınız anıdan geriye gitmeye çalışın. Böylece rüyalarımızın ortak teması ve atmosferi neymiş, kimler rüyalarımıza dadanmış bunlar şekilleniyor.

Yeni rüyanızda tekrar eden bir öğe fark ettiğinizde de diyorsunuz ki, VUUHUU SANIRSAM BEN RÜYADAYIM.

Madde #3 ALARMALARMALARMA

Ya bu maddeyi yapacak bir delikanlı bulursam alırım ensesinden tutar kendime çeker, onu alnından öperim.

Saatinizi, uykuya dalmanızın şöyle 5 saat falan sonrasına kurun, ANANI diye yataktan sıçramanızın ardından gözünüzü sımsıkı kapatıp az önce görüyor olduğunuz rüyayı en ince detaylarına kadar hatırlamaya çalışın. Sıkın kendinizi, sıkın. Rüyada deneyimlediklerinizi hatırladıktan sonra tekrar uykuya dalın ama aklınızda sadece lucid dreaming olsun. Diğer tüm düşünceleri atın aklınızdan. Rüyanıza döndüğünüzde hop bir bakmışsınız UÇUYORSUNUZ ve bunun farkındasınız.

Genelde doğal yollarla rüya sırasında uyandığınızda da olur ya zaten bu. Biz antreman şeklinde yapacağız. Biraz meşakatli bir yöntem bu. Gerçek lucid dreaming gönüllüleri kimmiş görelim bakalım.

Madde #4 ALLAHIM BU BİR RÜYA MI?

Uykuya dalarken sık sık kendinize “uykuya dalıyorum ve kendi bilincimin farkındayım.” gibi şeyler söyleyip uyandığınızda ve uyanık olduğunuzda aklınıza geldikçe kendi kendinize “rüyada mıyım?” diye sorun. Sık sık, sık sık. Araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde tekrar ettiğimiz hareketleri görüyoruz geceleri rüyalarımızda.

Sık sık “rüyada mıyım?” diye tekrar ettiğimizde de ne oluyor? Rüyamızda da “rüyada mıyım?” diye tekrar etmeye başlıyorsunuz ve BİNGO! Evet, rüyadasınız!

Madde #5 LUCID DREAMING LEVEL: INCEPTION

İşte en çılgın öneri geliyor. Lucid dreaming’te usta seviyesine ulaştığınızda “rüyada mıyım?” sorusunun cevabı yavaş yavaş bulanıklaşmaya başlıyor olacak ve belli bir seviyeden sonra size gerçekliği ya da rüyada olduğunuzu hatırlatacak bir objeye ihtiyacınız olacak. Cebinizde taşıdığınız bir obje ya da kendi vücudunuza çizdiğiniz bir işaret olabilir bunlar. Sonra BEN POKEMONUM diyen çocuk gibi gündüz vakti balkondan pencereden atlamayın 🙁

Sizin hiç hala unutamadığınız bir lucid dreaming deneyiminiz var mı? Ben rastgele yaşamış olduğum lucid dreaming deneyimlerimde hep uçuyordum dasjlkdjas bu egzersizlerle rüyalar aleminde yaşayacağım sınırsız ögürlükte deneyimler için sabırsızlanıyorum. Gerçi aklıma uçmaktan başka bir şey de gelmiyor sanırım biraz o konuda da yaratıcı bir şeyler düşünmeliyim laskdaşskdşlakş

Related Articles

Leave a Comment