Get Out a.k.a. KAÇ GARDAŞ KAÇ

by M for Merve 15/06/2017 0 comment
Get Out a.k.a. KAÇ GARDAŞ KAÇ
OuiNon.us_GetOut

Get Out Demeden Önce Gözlerdeki “Öldür Beni” Bakışı 🙁

Chris: It’s good to see another brother of mine here.
Andre: Chris was just telling me how he felt much more comfortable with my being here. 

Muhtemelen yalnız ve şu sıralar leş gibi ahlaka sahip nahoş ülkemde karşılaşmadığımız tek faşizm çeşidi olan “zenci/beyaz” ırkçılığı, arkadaş ortamlarında sohbete dahil olduğunda “AMARİGA DERSİN AMA HALA ZENCİLER 2. SINIF VATANDAŞ” riyakarlığı ile, sanki Türkiye’de yaşamıyormuşuzcasına öyle bir dilleniyor ki, bir an düşünmeden edemiyorum; pardon da zamanda atlama oldu, bir anda tüm ülke İsviçre olduk da benim mi haberim yok? Az önce terörist diye tutuklanıp işkence yapıldıktan sonra, pardon siz köylüymüşsünüz ya diyerek salıverilen Vanlı masum köylülerin haberini okudum da çünkü.

Chris, benim Black Mirror’da izleyip canım Anıl’ıma benzettiğimden beri başına kötü bir iş geldiğinde aşırı üzüldüğüm Daniel Kaluuya, son derece başarılı bir fotoğrafçıdır. Loft dairesinde tatlı köpüşüye mutlu mesut yaşarken BAĞYA GÜZEL kız arkadaşı Rose, muhtemelen malum “CHRIS BABAMGİLLE NE ZAMAN TANIŞICAKSIN?” “Bİ’ YÜZÜK MÜ TAKSAK? LAF OLUYOR.” darlamalarıyla Chris’i haftasonu tanışmak için babasıgilin evine davet eder. Chris’in derdi ise tabii ki kız arkadaşı Rose’un mermer beyazı teni ve Kaputaş mavisi gözlerini referans alarak ailesinin kar beyaz fizikleriyle Chris’i pek de hoş karşılamayacak olmalarıdır. Aşırı güzel ve aşırı anlayışlı, komik ve eğlenceli ve zeki ve kusursuz Rose ise Chris’i rahatlatmak için “Babam Obama’ya oy verdi ya merak etme” “Babamın zenci arkadaşları da var endişelenme” şeklinde cümleler kurmaktadır.

Neyse devasa eve giderler. Rose haklıdır. Beyin doktoru babasının Obama’ya oy verdiğini kanıtlaması için bi’ oy pusulası fotoğrafını göstermediği kalır, psikiyatrist anne aşırı derecede psikiyatristlikten bakışlarıyla insanı delirtmekte, her beyin doktoru baba ve psikiyatrist annenin yetiştireceği doktor gibi Rose’un doktor erkek kardeşi de tabii ki biraz DELİDİR. Chris’e de çaktırmadan baya baya ırkçılık yapmaktadır.

Haftasonu eve kamyon kamyon zengin ve yaşlı beyazın yığılmasıyla ortam iyice gerilir ve evdeki zenci hizmetli ve zenci bahçıvanın da ortamı hiiiiç yumuşatası yoktur.

Filmin ilk yarısı sona ererken yavaş yavaş olayları çözüyorsunuz, dahi olmanıza gerek yok ama “ne, nasıl, neden” gibi 31 senelik Merve tarihinin bitmek tükenmek bilmeyen soruları tüm film peşinizi bırakmıyor. Film sona erip tüm sorularınızın cevabını aldığınızda da deliler gibi filmi tekrar izlemek ve her bir her bir ama her bir repliğin altındaki mesajı öğrenmek için can atıyorsunuz. Filmin üzerinden iki gün geçip akşam Mehmet’le ayşekadın fasulye yerken aniden “ANA BAHÇIVAN ŞUNU ŞUNDAN DEDİYDİİİİ” diye yemek masasında flashbackler yaşadık biz yani.

Filmin sinematografisi şahane, verdiği gerilim çok ayarında. Korku fimi histeriği Mehmet bile sadece 1 kez sıçradı yerinden. Gizem desen, ben filmi izlemeden önce Mehmet’e demiştim ki, “ya şöyle eski zaman korku filmlerini çok istiyorum. Abuk subuk iğrenç kafa kol kesmelilerden değil, şatolarda geçen gizemli ve aristokrat filmlerden.” Get Out, bu tasvirin günümüze uyarlanmış hali gibi resmen. Yeni dönem komedyenlerinden Jordan Peele’in ilk filminin bu denli başarılı olması benim için ise oldukça enteresan.

Daha da enteresan olan 2017 yılında, dünyanın en iyi sporcularından ve dünyanın en zengin adamlarından EFSANEVİ LeBron James’in bile ırkçı saldırıya maruz kalması ve “biz doğduğumuz andan itibaren bu saldırılarla yetişiyoruz.” açıklaması yapması.

Çok mu anlamsız geliyor? Şimdi yukarıda yazdığım her “zenci” kelimesi yerine ülkemizde yaşayan bir azınlığı yaz ve bunlarla Türkiye’de karşılaşmadığını söyle.

 

Related Articles

Leave a Comment