Nasıl Vejetaryen Oldum? Adım Adım Vejetaryenlik

by M for Merve 05/08/2017 0 comment
Nasıl Vejetaryen Oldum? Adım Adım Vejetaryenlik

Nasıl vejetaryen oldum? Et ve balığı keserek asdkalskd

Tamam bu aptal girişle sonlandırmayacağım elbette ki bu yazıyı. Zaten bu kadar yazıp bitirsem de yazamamaktan çatlar kalırım bilgisayar başında. Ama açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, ben vejetaryen oldum.

Beni tanıyanlar hikayemi de biliyor. Ben ete aşık bir insandım. Eti kanlı yiyordum, kemiklerini yiyordum, ablamın ayağını ızgarada yapsalar “oh kömür nasıl da sinmiş ete” der onu da yerdim. Böyle bir aşkla tutkunu olduğum ETE; 2009-2010 yıllarında, öğrenciyken izlediğim bir PETA videosu ardından veda ettim. Arkadaşlarım tantuni yerken ben ayran içiyor, içkili geceleri ıslak hamburger yerine su içerek sonlandırıyordum. Üniversite dönemi beslenmem çöpten pizza yemekle iki günü soda içerek geçirmek arasındaki bir uçurumla özetlendiği için vejetaryen olduğum 1 sene boyunca yediğim makarna, ekmek ve vejetaryen pizzalar kan sonuçlarımı 0’lara düşürdü, yüzümün rengiyle sokaklarda Corpse Bride gibi dolaşmaya başladım ve Taksim’de bir ıslak hamburgercide bu zararlı karbonhidrat yüklemesi beslenme tarzıma bir son verdim.

Senelerce Bizi Yediğine İnanamıyorum Merve

Nasıl Vejetaryen Olunur?

Et ve Balık Yemeği Bırakmak

Aradan tam 7 (YEDİ) sene geçmiş, moraller şu an pert ya 7 sene ne 🙁

Evet, hayvanları sevme oranımda bu 7 senede herhangi bir artış ya da azalış olmadı. Hala günde minimum 3 kuzu ve zıplayan boğazlı kazaklı yavru keçi videosu izliyor, aynı zamanda kuzu pirzolası kemiği emcüklerken, tavuk kanatlarını yutarken vicdan azabı çekiyordum ancak kendimde bu şahane lezzetten kendimi mahrum edecek gücü bir türlü bulamıyordum. Arkadaşlar, şunu söyliyeyim, zaten böyle bir güç = YOK Vejetaryenlerin dediği şekliyle, “ceset yeme”yi azaltarak kesme gibi bir yöntem de olduğunu düşünmüyorum ben. Eğer bir şeyi bırakmayı düşünüyorsanız, misal SİGARA, ben bırakıyorum diyip direkt bırakın. İçkinin yanında, kahvenin yanında diyerek birer birer içerek hem sigaranın zararlarından vücudunuzu temizleyemezsiniz hem de bilinçaltınızda olayı bitiremezsiniz.

Et yemeği de, sigarayı bıraktığım gibi “benden bu kadar” diyerek bıraktım. Hatta o gün öğle yemeğinde kıymalı bir şeyler yediğimi de hatırlıyorum. Et yemiyorum dediğim gün iş arkadaşlarımla “KEBABIN MESSİ’Sİ” sloganlı bir kebapçıda sebzeli pide, ertesi günü favori steakhouse’umda, ki aynı mekanda 750 gr rib-eye yemişliğim var, mercimek çorbası içtim. Başlarda bilinçaltındaki bir ses, “Merve, ÖNÜNDE NEDEN ET YOK MERVE?” diye küçük bir panik yaşıyor ama 1 hafta sonunda sanki senelerdir et yemiyormuşsunuz kadar olaydan uzaklaşıyorsunuz.

“Neden Et Yemiyorum Ki?”

Beni ikinci kez vejetaryenliğe iten iki ana sebep var:

1- Hayvanlara olan aşkım

2- Sağlıklı yaşama olan aşkım

3- Aşkım aklsdlas

Lütfen bunları yazıyorum diye “et yiyen hayvan seviyorum demesin” ya da “et yiyin yiyin de bağırsaklarınız parazitlensin görün gününüzü” falan dediğimi düşünmeyin. Ancak ben Çin’de köpek eti yenmemesi için imza toplayanlara katkımı “tüüuuu allahın midesizleri ya cani çekikler” diye fütursuzca raşizm sularında yüzerek verirken, İzmir’de söğüş yememe dehşete kapılan bir İspanyol da memleketinde kanda yüzen çiğ domuz bağırsağı yiyor. Özetle, köpek eti yiyen vahşiyken sütten kesilmemiş yavru bir kuzuyu yemek de çok matah değil ve bu tabular benim katılmadığım için gönlümün ferah olduğu bir riyakarlık.

Sağlıklı yaşam için okuduğum, aklıma çok yatan ve uygulamaya başladığım alkali beslenme tarzında da, izlediğim kapitalist yemek düzeni yalanı belgesellerinde de insanoğlunun yarı etçil-yarı otçul değil basbayağı OTÇUL olduğu sonucuna vardım. (Sonuca vardım dediğim kendim araştırmalar yapıp makaleler yazmadım tabii asldjaskljdla) Ama en kısa ve net birkaç nokta benim kafama yattı:

 • Etçil hayvanlar kadar kısa bağırsaklarımız yok. Etçiller yediği etleri vücutlarında fazla tutmadan ve emmeden atarken biz maşallah 2741 metre bağırsaklarımızla, çürümüş et içimizde dönüyor da dönüyor.
 • Çene yapımız et yemeğe müsait değil. Dandik iki tane köpek dişimiz var ve o köpek dişleri de bir naneye yaramıyor açıkçası.
 • Mide asitimiz, etçillerinkine göre çok çok düşük seviyede. Bu da maalesef etleri öğütmemizi güçleştiriyor.
 • Hayvan dostlarımızın tükettiği enerji malum. Bir dana dediğin zaman şimdi, tükettiği suyu, yemi, havaya saldığı karbondioksiti derken…
 • Alkali beslenmeyi öğrendiğinizde görüyorsunuz ki, etten o kadar asit alıp elektronlarla dengelemeye çalışacağınıza, hiç et yemeğin daha iyi.
 • Etteki yağ ve kolesterol elbetteki hiçbir sebzede yok.

Tamam bakma öyle. Yemeyeceğim artık seni 🙁

Yaşayacağınız Bir Takım Zorluklar

Tabii ki yüzmilyon yıllardır süregelen bir yemek yeme düzeninden çıkmak, sosyal hayatınızda bir sürü zorluğu da beraberinde getiriyor, benden söylemesi.

 • Ne kadar zeytinyağlı mutfağıyla gönülleri fetheden bir Akdeniz ülkesi olsak da, kültür mozaiği ülkemizin bir yanı da KEBEP. Ülkenin büyük bir kısmı içinde et olmayan yemeği yemekten saymadığı için, fast food başta olmak üzere arz edilen yemek seçenekleri maalesef çok kısıtlı. Muhtemelen menüde hellim peynirli salata ve sebzeli pizza dışında bir seçenek bulmak için çok zorlanacaksınız. Bu noktada iş bize düşüyor. Planlı gitmek anahtar davranış. Evden çıkarken tüm günü planlamalı, yemekhanede yiyorsanız falan da maalesef üşenmeyip evden yemek götürmelisiniz. Bakın, bu bile ne kadar sağlıklı bir hareket olmaz mı?
 • Sosyal hayatınızda muhtemelen şu yaklaşımlarla karşılaşacaksınız, vereceğiniz otomatik cevapları buraya yazıyorum:
  • “Hayvanlar biz onları yiyelim diye var.” – Tipik bir BEN İNSANIM. BU EVREN SADECE BEN GÖZÜM DÖNMÜŞÇESİNE TÜKETEBİLEYİM DİYE VAR egoizmi. Hayır, tabii ki hayvanlar biz onları yiyelim diye yaratılmadı. Biz sadece hayvan etini çok sevdiğimiz için onları yiyoruz.
  • “Çocuğun olunca mecburen yiyeceksin.” – Hayır, yemeyeceğim. Ayrıca bkz: Aşağıdaki cevap.
  • “E ama sağlığın? Etten aldığın proteini hiçbir şeyden alamazsın.” – Tamamen yanlış. Etten alıp sebze ve baklagilden alamayacağımız hiçbir şey yok. Tabii etin zararsız yan etkilerinden başka.
  • “Onlar hissetmiyor ya zaten.” – NASIL HİSSETMİYOR YA HAYVANI KESİYORSUN? Hayvanların acı duymadığı yalanıyla lütfen kendinizi kandırmayın.
 • Ben 31 yaşındayım ve 1 senelik vejetaryenliğim dışında hep et yedim. Ancak ilk başta meşakatli gelse de, hayvan yemişçesine kan değerlerini sağlıklı seviyelerde korumanın tek yolu besin değerlerini sürekli kontrol etmek. Günlük almam gereken protein ve vitamin miktarını, baklagil ve sebzelerle sürekli korumalıyım. Eksik kalan noktaları multivitaminlerle doldurmalıyım. Bu başta biraz yorucu olabiliyor ancak verdiği manevi haz için değer.
 • Sağlık konusunda uzman değilim ve okuduğum/öğrendiğim kadarıyla aklıma yatanları uyguluyorum ancak şunu hiç unutmayın; dünya tatlısı bir yavru kuzudan alacağınız besini mercimekten alabiliyorsanız bu yolu tercih etmenin ve yaşadığınız “ben, tadını seviyorum diye bir hayvanın öldürülmesine aracı olmadım” hazzını hiçbir şekilde yaşayamazsınız.
 • Et yemeyerek almadığınız proteini karbonhidratla ikame ederseniz hem kilo alırsınız hem de sağlığınızdan olursunuz, sonra etrafınızdakiler paso “ben dedimdi” der, görürsünüz.

Bu yazıyı naçizane, gaz verme ve ikna etme gücümün farkında olan Nazo82’m, iki gözüm rica ettiği için derledim. Lütfen bununla birlikte çevrenizde aşırı duyar faşistleri varsa onlardan da uzaklaşın. Bu tipler genelde kendi vejetaryen/vegan olduğu anda sizi küçümseyen, sizden nefret eden ve sizi canilikle suçlayan, duyar faşistleri oluyor. Kedi köpek sahiplenip sahiplenmeyenlere “NEDEN KÖPEK SAHİPLENMİYORSUNUZ NE BİÇİM HAYVANSEVERSİNİZ SİZ YAZIKLAR OLSUN” diye azarlayan hayvan sahiplendirme platformlarıyla karşılaştım. Vegan olup vejetaryen olmayanlara nefret duyanları gördüm. Duyarlılık yaparken kendiyle zıt düşüp aynı zihinde nefret de besleyenlere tanık oldum.

Ben sadece vejetaryen olmak isteyenleri gazlamak için yazdım bu yazıyı. İstiyorsanız direkt, şu an et yemeği bırakın. İnanın bırakma süreci düşündüğünüzden daha kolay. Beslenme tarzınızı değiştirmek ve sağlığınızı korumak biraz emek istiyor, sadece bu. YAPABİLİRSİNİZ. Yazıktır ya nasıl bir golden retriever yemiyorsak, bir ineği de yemeyelim arkadaşlar. Söz, ben besin değerleriyle ilgili de bir sürü yazı yazacağım bak.

Related Articles

Leave a Comment