Vejetaryen Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler: B12 Vitamini

by M for Merve 15/08/2017 5 comments
Vejetaryen Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler: B12 Vitamini

Vejetaryenlik tam gaz ilerlerken, size söz verdiğim üzere kendim için araştırdığım sağlığımı bozmadan vejetaryen olma bilgilerini buraya da yazıyorum. Vejetaryen beslenmede dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, sadece hayvansal gıdalardan aldığımız ve en iyi emilimi de ETten olan B12 vitamini.

Aa benim B12’m iyi valla demeyin çünkü vücutta depolanan vitaminlerden biri olan B12’yi, eğer yediğinize içtiğinize dikkat etmezseniz rezervlerinizden tüketecek, rezervleriniz boşalırken bunun farkına varmayacaksınız. Sonra bir gün bir uyanacaksınız UYANAMIYORSUNUZ aşırı yorgunluk, saç dökülmesi, anemi biraz da depresyondasınız ve aman allahım dün ne yediğinizi bile hatırlamıyorsunuz!

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini; kırmızı kan hücresi yapmada ve sinir sisteminin temellerini atmada kullanılıyor. Bakın sinir sistemi diyorum. Depresyona girip 3 hafta yıkanmamamızı ve 3 öğünü profiterolle geçirmememizi sağlayan bu b12 vitamini.

B12 aynı zamanda folik asit ve B6 dostlarımızla bir araya gelip vücudumuzdaki amino asitlerden homosistein seviyesini dengede tutuyor.

Homosisteini bilmeyenler için kısa özet; kanda yüksek homosistein, damarlardaki iç zar zedelenmesine, bu da kan damarlarında iltihapa bu da ALLAH KORUSUN YARABBİM bölgesel anemiye neden oluyor. Zamanla kalp hastalıkları ve bebek düşürme gibi ölümcül sonuçlar doğurabildiği araştırılıyor. Allahım sen koru yarabbim. Homosistein azlığı ise depresyon, yorgunluk, sinir sistemi rahatsızlıkları ve gene anemiye neden oluyor. Sizi bilmem ama ben şu andan itibaren homosisteinciyim.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

Vejetaryen ve Veganlar B12 Vitaminini Nasıl Elde Eder?

Üzgünüm veciş dostlarım ama b12 vitamini HAYVANDA bulunuyor. Bitkilerde üretilemeyen bu vitamini sadece hayvansal gıdalardan alabiliyoruz. En yoğun şekliyle KIRMIZI ET olsa da, vejetaryenler için yüce rabbimiz ve tarıma geçen büyük büyük dedelerimiz mandırasal gıdalardan da b12 alabilmemizi sağlamışlar. Nedir bunlar? Yımırta, süt, peynir, yoğurt. Ben bunları yerken kendimi şaşırıp yoğurdu avuçlamaya falan çalıştığım için şanslıyım.

Eğer süt, peynir, yumurta ve yoğurdun (yani inek sütü ve inek sütünden yapılan her şeyin) insan vücuduna bir faydası olmadığını söyleyen akımla ilgiliyseniz keçi sütü ve keçi sütünden yapılan sütsel gıdaları öneririm. Ben şahsen o seviyeye gelemedim valla ben hala EZİNE İNEK.

Mandıra olayına da dahil olmayan vegan dostlarım için durum birazcık daha zorlayıcı ama imkansız değil enseyi karartmayın. Veganlar için alternatifler şunlar:

  • Hayvan sütü yerine hayvansal olmayan sütler: Misal; soya sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü.
  • Maya özü içeren gıdalar. Mesela nedir bunlar? Şimdi yurtdışında vegamite, marmite falan var ekmeğe sürmelik ama Türkiye’de ne var mayalı? EKMEK. BİRA asdkasşldkasş Ama sağlıklı ekmeklerden alın gidip bakkaldan ramazan pidesi yemeyin maya alıcam diye dasldkaş
  • Hayvansal olmayan sütlerle yapılan gıdalar. İşte soya sütüyle yapılan yoğurtlar vs ama içeriğine bakın çünkü hepsinde b12 vitamini olmayabiliyormuş.
  • Kahvaltılık gevrekler. Yine içeriğine bakın, şeker dayanmış glikoz bombardımanı kahvaltılık gevreklere yönelmeyin.
  • En temizi, doktorunuza danışıp takviye vitamin alın arkadaşlar. Şimdi shiitake mantarında, misoda, yosunda mosunda da var da b12. Ne yapacaksınız yani yosun her gün yenmiyor? Yemiyoruz. Bizim evde var Mehmet’e hediye geldi iş yerindeki Koreli arkadaşından, bir paket yosun. Paketi açasım gelmiyor valla. Bir de yosundan alacağınız da tam olarak yerini tutmuyor etten alınan b12’nin.

SÜT YOĞURT PEYNİR

Günlük B12 İhtiyacımız Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, WHO’ya göre;

Tahmini Ortalama İhtiyaç (mcg/day) Tavsiye Edilen (mcg/day)
Bebiş ve Çocuklar
0–6 Ay 0,3 0,4
7–12 Ay 0,6 0,7
1–3 Yaş 0,7 0,9
4–6 Yaş 1 1,2
7–9 Yaş 1,5 1,8
ERGENLER
10–18 Yaş 2 2,4
Yetişkinler
19–65 Yaş 2 2,4
65+ Yaş 2 2,4
Hamileler 2,2 2,6
Emziren Kadınlar 2,4 2,8

Vejetaryen Yiyeceklerdeki B12 Miktarları

Gıda 100 gr.’daki B12 Miktarı (mcg) Günlük İhtiyaç %
Camembert Peyniri 3,1 129%
Emmental Peyniri ( Kaşarımsı) 3,1 129%
Parmesan 2 83%
Yumurta 2 83%
Gouda Peyniri 1,9 79%
Mozarella Peyniri 1,3 54%
Beyaz Peynir 0,7 29%
Cottage Peyniri (Süzme Peynir) 0,7 29%
İnek Sütü 0,4 17%
Feta Peyniri 0,4 17%
Yoğurt 0,4 17%
Keçi Sütü 0,1 4%
Buğday Birası 0,1 4%

 

Kaynaklar yabancı olduğu için maalesef peynir referansları da antin kuntin peynirlerden oluyor. Mantık şu şekilde olsun, değerlendirdiğiniz peynir çeşidinin yapılışında ne kadar süt kullanılıyorsa peynir o kadar B12 açısından zengin.

Özetle, gördüğünüz üzere kahvaltı günün en önemli öğünü. N’alaka demeyin, yukarıdakilerin hepsi kahvaltı masasında duruyor valla. Ha, diyecekseniz gouda falan yemiyoruz biz, onu da şarapla artık… Hem şarap da kan yapıyor… Ama benim gibi kahvaltı düşmanı ama peynir ve yoğurtseverseniz o da iyi, akşamları yersiniz. Ben mesela akşam peynir, ekmek ve yumurta yemeyi sabah yemeye tercih edenlerdenim.

Sağlıklı, katkısız, şekersiz ekmekten vazgeçmiyor, peynirimizi ve yoğurdumuzu soframızdan eksik etmiyoruz yani. Ha, vejetaryen değilseniz ABANIN CİĞERE, KARACİĞERE, SAKATATA. Ama ben abanmıyorum. Ben daha çok ezine falan…

Kan sayımlarınızı aksatmayın, kan sayımı yaptırmak için yataktan kalkamayacak derecede yorgun düşmeyi beklemeyin, vitamin eksikliğiniz varsa da yediğinize içtiğinize dikkat edip doktorunuzun önereceği vitamin takviyelerinden alın. Kendinize ve sağlığınıza dikkat edin arkadaşlar kendine saygısı olmayana başkası da saygı duymaz bakın. Abla tavsiyesi asdkljasl

Related Articles

5 comments

G. Nazli 16/08/2017 - 02:59

“ABANIN CİĞERE, KARACİĞERE, SAKATATA” satırlarındaki acını iliklerime kadar hissettim Mervemmm, metin ol. 🙁

Reply
OuiNon_us 16/08/2017 - 08:45

Nazo’m inanır mısın ciğerdir, yürektir, BÖBREKTİR, kokriçtir hiç ama hiç ağzıma koymuyorum. Ama okuduğum makalelerde ne zaman bir lamb görsem, steak görsem……………… ET……………….

Reply
OuiNon_us 16/08/2017 - 08:49

Nazo’m inanır mısın ciğerdir, yürektir, BÖBREKTİR, kokriçtir hiç ama hiç ağzıma koymuyorum. Ama okuduğum makalelerde ne zaman bir lamb görsem, steak görsem……………… ET………………..

Reply
Berat 03/03/2018 - 17:43

Dünya Sağlık Örgütü, WHO’ya göre Tahmini Ortalama İhtiyaç ve Tavsiye Edilen miktarlar “mg/day” DEĞİL microgram/day olmalı.

Reply
M for Merve 06/03/2018 - 13:26

Selam Berat,

Yukarıdaki tablo mg aşağıdaki mcg olmuş cidden. Teşekkürler uyarın için!

Reply

Leave a Comment