5 Adımda Mutfakta Feng Shui

by M for Merve 17/10/2017 0 comment
5 Adımda Mutfakta Feng Shui

Arkadaşlar biz gene taşınıyoruz. İstanbul’a taşındığımdan beri değiştirdiğim Şişli-Şişli-Göztepe-Erenköy (Kazasker) evlerinin ardından yine Göztepe’ye dönüyoruz. Hem de benim aşırı sevdiğim eski apartmanımızın başka bir katına. Enteresan bir geri dönüş adaskljda

Evime gelen canım dostlarım bilir, dekorasyona Mehmet ve ben pek düşkünüz. Aşırı evcimenliğimizden mütevellit, amaan dışarıda ne yapıcaz? Evde takılırız diye diye hatırlarsanız en son sushiyi de evde yapmış, resmen Kadıköy’ün hizmet sektörü esnafının ekonomisini göçertmiştik.

Taşınacağımız evde, yeni apartmanlarda görmeye alışık olmadığımız büyüklükte mutfağa benim biraz anormal derecede bağlanmam ve DOĞMAMIŞ YAVRIMA, BEBİŞİME yapacağım çorbiklerin hayalini normalden biraz fazla kurmam sebebiyle yeni evin yeni dekorasyonuna ilk olarak mutfaktan başlayalım dedim.

Adım Adım Mutfakta Feng Shui

Mutfak, feng shui için çok önemli çünkü “yatak odası-banyo-mutfak” üçlemesinin içinde, bize sıhhat ve şifa sunmak için bizi şevkle bekliyor. Olaya derinlemesine girmeden önce sorayım, diğer feng shui yazılarımı okudunuz mu? Aşağıda bakın:

Herkes Sağlıklandıysa Feng Shui – Çince Öğreniyoruz!

Yeni Başlayanlar (Ben) İçin Feng Shui: Bagua Nedir?

Evde Feng Shui, Ofiste Feng Shui, Maçta Sporda Her Yerde Yanınızda Feng Shui

8 Adımda Yatak Odasında Feng Shui

Bana da güzel hatırlatma oldu, iyi de oldu valla geçmişe gittim, geldim maşallah bir konuya kısa bir süre sarıp ardından hakkında 1 sene falan hiçbir şey yazmamak tam benlik bir hareket.

Nese fazla lafı uzatmadan adımlara geçelim mutfağımızdaki. Ben bile yazarken sabırsızlanıyorum.

1- Mutfağın Yeri

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, bu yazıyı okuyanların hemen hemen hiçbirinin ev kiralarken ya da ev satın alırken mutfağını feng shui’ye göre olması gerektiği enerji alanına inşa etme olanağı olmamıştır. Ben de kentsel dönüşüm toplantılarının hiçbirinde odaların feng shui enerji akışına göre yerleştirilmesi hakkında bir kavga çıktığını görmedim. Üzülerek belirtiyorum ki, çaresiz sayılırız ama tamamen çaresiz değiliz ÇÜNKÜ BEN VARIM.

Eğer mutfak, sokak kapısına yakınsa kötü. Maşallah güzel yuvamızın, dakka bir gol bir, mutfağı sokak kapısından girince hemen solda.

Peki diyelim bizimki gibi, el mahkum, sokak kapısının dibinde mutfağınızın kapısı duruyor. Ya da daha kötüsü, sokak kapısını bir açıyorsunuz karşınızda FIRIN. Al o feng shui’yi at çöpe artık. En azından fırını kapıdan girişte karşınıza almamaya çalışın. Hadi baktınız kiraya geçtiğiniz evde ankastreyi koymuşlar kapının karşısına, en azından o alanı azıcık süsleyin. Güzel renk renk çiçekler, taze meyve kaseleri falan, kapıdan girince içiniz açılsın yani ferah ferah olsun içiniz.

Bir de aklınızda olsun, banyo kapısı mutfak kapısına ya da mutfakta fırına, ocağa vs. bakıyorsa o baya kötü çünkü banyodaki enerji (akan suları şelaleleri düşünün) ile mutfaktaki enerjinin (bir şefin şarapla yemeği ateşe verip sebzeleri alev alev sotelediğini düşünün alev ateş kırmızı) karışmaması gerekiyor.

2- Mutfakta Feng Shui’nin Önemi

Yukarıda bahsettiğim gibi; şifa, huzur, sağlık, refah ve hatta servet için yatak odası-banyo ve mutfak üçlemesi feng shui’de çok önemli. Hal böyle olunca da mutfaktaki güzel enerjiyi mutfakta tutmanın önemi de atıyorum yüklükteki enerjiyi yüklükte tutmaktan daha bir önemli hale geliyor. O yüzden millet pencik pencik bağırınıyor sokak kapısına yakın olmasın diye. Amaç; enerji sokak kapısından kaçıp Göztepe sokaklarında fink atmasın.

Mutfağın bir diğer önemi de bize enerji veren tatliş yemeklerin yapıldığı mekan olması. Eğer bu tatliş yemekleri huzurlu ve düzenli bir ortamda, şahane feng shui enerjileriyle yaparsak burada hazırlanan yemeklerden alacağımız enerji de tatliş ve şahane enerjili olur.

3- Feng Shui’ye Göre Tabak Çanak

Feng Shui’de bildiğiniz üzere yuvarlak kenarlar çok meşhur. Sivrilik ve köşelilikten uzak, yumuşak yumuşak geçişlerle enerji akışı sağlanırken, aynı mantık mutfak araç gereçlerinde de geçerli. Yuvarlak ve açık renk tabaklar, mesela hmmm BEYAZ?

Ama yani bu demek değil ki kare tabaklar tu kaka. Ben şahsen sevmiyorum kare ve köşeli tabakları ancak evdeki bütün kare tabakları feng shui’ye kurban etmeden önce sakin olun. Köşeli tabaklarda da enerji akışı sağlanıyor, sadece daha yavaş oluyor akış. Ben mesela koyu renk tabakları seviyorum diye feng shui’siz mi kalacağım? Yoo.

Arkadaşlar önemli olan öncelikle sizin mutluluğunuz. Siz ne tarz seviyorsanız ve hazırladığınız güzeller güzeli yemekleri kendi zevkinize göre nasıl bir tabakta görmek istiyorsanız iyi feng shui o. Siz mutlu olun, en iyi enerji mutluluk enerjisi <3

4- Feng Shui Mutfağında Bitkiler

Feng shui bas bas bağırıyor TAZE ÇİÇEK, TAZE BİTKİ, ORGANİKKKSSS diye. Ancak lavaboda bulaşıklar kalsın, davlumbaz kir pas içinde dursun, tezgahın üstü full küçük ev aletiyle tıkış tepiş olsun ama masada bambu var, kafam rahat, OLMAZ. Taze ve tatlı çiçeklerin ancak mutfaktaki güzel enerjiyi harmanlayacağını unutmayın.

Peki ama hangi tatlı çiçekler, bitkiler?

Mutfakta bitki dediğimde benim aklıma, Mehmet’in annesi olan annemin yazlığında salata için saksıdan koparttığım maydanozla fesleğen geliyor. Annem feng shui’yi kapmış valla; küçük nane, fesleğen, maydanoz, biberiye, kekik ve evimin olmazsa olmazı LAVANTA ve kötü enerji düşmanı ADAÇAYI saksılarıyla mutfağınızı aman allahım nasıl bir atmosferle doldurursunuz düşünsenize. Yemek masası üzerine de bir tutam bambu. Oh.

Oui Non ile Namaza Doğru

Bu bitkileri nereden bulurum? diyorsanız, daha önce defalarca alışveriş yapıp hep memnun kaldığım E-Fidan Marketim‘i öneririm ben. Şahsen oradan alıyorum alacaklarımı hep. Siteyi de yenilemişler, pek güzel olmuş.

Bu arada kışın balkonda ya da mutfakta bunlara nasıl bakarız bilmiyorum asdjasljdakl araştırıp onu da yazacağım, söz veriyorum.

5- Süper Enerjili Feng Shui Mutfağı İçin Kısa Kısa Öneriler

  • Mutfağınız, tercihen doğal ışık kaynağıyla (GÜNEŞ) aydınlatılmış, ferah, temiz, düzenli, mis kokulu, davetkar, tatlı ve huzurlu olmalı,
  • Mutfağı çıfıt çarşısına çevirmeyin ve aşırı küçük ev aleti enflasyonundan kurtulun,
  • Eğer çok acil çıkmanız lazım mesela, mutfağı toplayamıyorsunuz. Yayıntıyı atın lavaboya alsdjaklsjdl
  • Mutfakta bulduğunuz her yere taze meyve, taze çiçek, taze bitki doldurun,
  • Dekorasyon konseptinizi rahatlatıcı renklere göre yapın. Ama yine dediğim gibi burada bence önemli olan zevk meselesi. Sarı renk feng shui’de iyi diye her yeri sarı doldursam ben mutfağa her girdiğimde epilepsi krizi geçiririm. Gerçi hardal sarı çok severim belki tonuna göre şey yapılabilir. Bilemedim.
  • Bıçakları çok göz önünde tutmayın. Duvara falan mıknatısla yapıştırıyorlar ya, yapmayın mahalle kasabı gibi.
  • Çöpleri de saklayın, gözükmesin.

Yani özetle, içiniz açılsın mutfağa girince, geri kalanı biraz da kendinizi mutlu hissetmenizle alakalı. Madem öyle ne yazdın 3 saat okudum ben bu yazıyı diyenler de olabilir.

HERKESİN HAYAT TARZINA SAYGIMIZ SONSUZ YANİ SONUÇTA.

SaveSave

Related Articles

Leave a Comment