Yavaş Hareketi: 11 Adımda Yavaş Yaşam

by M for Merve 29/11/2017 0 comment
Yavaş Hareketi: 11 Adımda Yavaş Yaşam

Bu Yavaş Hareketi’nin ismine bayılıyorum çünkü ben Yavaş Hareketi için doğmuşum arkadaşlar. Bunu, beni tanıyan kime sorsanız söyler resmen sağda solda adım Yavaş Merve alkdaşldsşl Hatta taşınırken çocukluk günlüğümü bulduk, 20 sene önce yazdığım şu satırlar yüreğimi parçaladı:

Moralim çok bozuk annem beni bakkala yolladı. YORGUNUM.

Bir insan doğduğu günden itibaren yorgun olur mu ya şlakdlşaskdşlsa

SİTENİN İSMİ WTF?

Şimdi diyeceksiniz ki, SİTENİN İSMİ DEĞİŞMİŞ MERVE!? Evet, değişti. Bunun üç sebebi var:

1- Ablamın, site ismimle sürekli ONION diye dalga geçmesi,

2- Mehmet dahil tanıdığım/tanımadığım kimsenin sitemin ismini ezberleyememiş olması,

3- Bir şekilde kenara köşeye not alanların da site ismini imkanı yok telaffuz edememesi. Ben de kolay ve akılda kalıcı bir isim olsun istedim ve eski sinema sitem cforcinema.com’dan esinlenerek M for Merve yaptım. Çünkü bir insanın aklında Merve ismi de kalmıyorsa ne kalır?

Ee Merve, Hamilelik Ne Alemde?

Valla çok kısa geçiyorum bu kısmı, hamilelik benim beklediğimden çok aşırı yumuşak geçiyor. İlk 3 ay mutfağa ve banyoya her girdiğimde ÖĞV diye öğürüp böğürüp ortamdan kaçmam ve dünyada en sevdiğim yemeklerden soğumam dışında çok acı çekmemiştim. Şu an hamileliğimin 5. ayındayım ve maşşşallah yarabbim; o öğürmeler gitti, yemek bile yapabiliyorum. İştahım geri geldi ve halsizliğim bir nebze düzeldi. Şu an iki DEV problemim var;

1- Sadece en son çocukken falan yediğim abur cuburları aşeriyorum ve bu beni çıldırtacak.

2- Yediğime içtiğime tüm sülalemle birlikte dikkat ettiğim ve dikkat ettirildiğim için toplamda sadece üç kilo aldım, bu kısım çok iyi ancak bir sabah tedirgin düşlerimden uyandığımda, karnımı devcileyin bir karpuza dönüşmüş buldum. Hangi gece bilmiyorum ama bir gecede, ansızın karnımın şiştiğine yemin edebilirim. Bu da, yeni taşındığımız eve dev minimalist adımlarla gerçekleştirdiğim gardırop temizliğim sanki hiç yaşanmamışcasına, sürekli bir alışa, yeni bir gardırop düzenine sürüklüyor beni. Evet, şu karnı lastikli jean’lerden bahsediyorum. Ama acımayın bana; Asos, H&M, Mango’da falan güzel hamile modelleri var şükür.

Neyse bugünler yeni taşındığımız evde bebek ismi düşünüp cips yememek için sağlam irade savaşları verirken karnımdakinin gaz değil, bebişin dönüşü olduğunu kendime hatırlatarak geçiyor işte.

Yavaş Hareketi Neydi?

Öncelikle, üzerinden uzun zaman geçti, isterseniz bir Yavaş Hareketi’ni hatırlayalım. Yukarıda ben dalga geçtim Yavaş Merve lakabım, şöyle yavaşım böyle yavaşım ama Yavaş Hareketi o değil arkadaşlar. Özetle şu, “an”da kalmak, nicelik yerine nitelik prensibini benimsemek. Ay yavaş hareketi ya oh valla uzatayım ayaklarımı şöyle diyerek yaymak değil. Yani daha doğrusu ihtiyacın varsa ve o şekilde hissediyorsan yayabilirsin de ama temel prensip o değil yani. Aman neyse aşağıda yazıyor bakın.

OuiNon.us_SlowMovement

Yavaş Hareketi Neydi? Yavaş Hareketi Emekti.

11 Adımda Yavaş Yaşam

1- Telefonu Kenara Bırak Cınım

Kırıyoruz Telefonları (Siz Kırın Ben Sonra Kırıcam)

Allah rızası için, bakın bir Apple marka savunucusu olarak söylüyorum, lütfen telefonlarınızdan biraz kopun. Bunu herkes bas bas bağırıyor tabii de, ilk bundan başlamak istedim ben de. Çocuğunuza yemek yemesi için youtube açmayın, 3 saat geçsin yemek yemesi ama telefonsuz yesin. Kendinize de sofrada telefon açmayın. Instagram durduğu yerde duruyor, yemek yerken telefonunuza bakacağınıza masada karşınızda oturan insana küfür edin daha iyi.(Ya da bana) Güzel bir yemek yiyorsanız, yediğiniz bu güzel yemeğin lezzetini iliklerinize kadar hissedin, DUR DOKANMA FOTO ÇEKİCEM diyip fotoğrafını çektiğiniz yemeğin 10 saat filtresini düzenleyip, üstüne hashtag’lerini ekleyip yemeği gördüğünüz o ilk anki heyecanınızı kaybetmeyin. Sevgilinizleyseniz ve harika vakit geçiriyorsanız bu harika vakti selfie çekerek kesmeyin, sevgilinizle kalıp harika vakit geçirmeye devam edin. Başkalarının yediğini, içtiğini, sevgilisini, çoluğunu çocuğunu da merak edip 10 saat instagram’da takılmayın. Youtube’dan isterseniz evde araba yapmayı bile öğrenebiliyorken abuk subuk temalı abuk subuk Youtube kanallarında binlerce saat geçirmeyin. Youtube ya. Çağ atladık biz Youtube’la sizin izlediğiniz şeylere bak Allah aşkına yakışıyor mu hiç size?

2- Daha Az Sahip Olun

Daha az alışveriş yapın, daha az tüketin. Evdeki fazlalıklardan kurtulun ve hafifleyin. Moda olduğu için değil, ihtiyacınız olduğu için alışveriş yapın ve evdeki eskimeden ya da evden çıkmadan yenisini almayın.

Minimalizm, minimalizm, minimalizm.

Minimalizmde İlk Adım: Gardırop Temizliği

Minimalizmde İlk Adım: Gardırop Temizliği

 

 

 

 

 

Marie Kondo

Yeni Minimal Hayat İçin İlham Veren Prenses: Marie Kondo

3- Haftasonu Yavaşlayın

Haftaiçi iş, güç, yemek, ıvır, zıvır oradan oraya koşuşturuyoruz. Haftasonu oluyor, bu sefer İstanbul’dasınız, sabahtan çıkıyorsunuz KAHVALTI QEYFİ. 3 milyon insanla birlikte dev tahtada gelen birer tadımlık reçeller, 3 adet zeytinler, acukalarla dolu küçük beyaz kaseler. Masanın ve tabağın fotoğrafı, arkadaşlarla selfie, “Ne olsun be iş güç aynı işte”ler ve kapanış.

Ya da evde hızlı bir kahvaltı, atla arabaya AVM’ye. 3 saat trafik ve 45 dakika park yeri arama sonrası sabahtan akşama kadar at çocuğu top havuzuna, gir Zara’ya 89,90’dan 69,90’a düşen trikolardan renk renk al, %100 poliüretan ayakkabılardan dene. ME. DENEME. YAPMA. Haftasonunu yavaşlat. Trafiğe girme, evde kendine vakit ayır (aşırı evcimen olduğumu söylemiş miydim?), evde darlandıysan yürüme/bisiklet mesafesinde yerlere git, hobinle vakit geçir, sakinleş. Trafiğe girip NEDEN EMNİYET ŞERİDİNDEN GİDİYOR diye sinir krizi geçirme, yarım saat mis gibi sağa sola bakına bakına yürü, havayı içine çek, korna yok gürültü yok. MİSSSS BEEEE.

4- Yemek Yerken Sadece Yemek Yiyin

Yukarıda dedim zaten, yemek yerken karşımda Instagram’a gireceğine bana küfür et daha iyi. Sadece sosyal medya değil, televizyon da kapansın yemek yerken. Yemek yerken haber dinleyeyim dediğinizde duyacağınız tek şey 84 yaşındaki teyzenin evine girip emekli maaşını çalan hırsız haberleri. Dinlemeseniz daha iyi.

Yemek yerken ortamda sadece yemek ve karşınızdaki insan olsun. SOHBET EDİN. KONUŞUN.

5- Yemek Yerken Güzel Yemek Yiyin

Ben patates kızartmasını böyle yiyorum 🙁

Yavaş Gıda konusunda uzun uzun bahsedeceğim ancak kısacık bahsetmek gerekirse, mis gibi vücudunuzu leş yemeklerle doldurmayın. Mümkünse evde yemek yapın, dışarıda yiyecekseniz de yemek yerken kendinize saygınız olsun arkadaşlar asldklsşkdşlask Ben bu arada sürekli patates cipsi aşeriyorum ya OF Neden kavun, erik, çilek falan değil de PATATES KIZARTMASI, MARET SUCUK VE RUFFLES SOĞANLI CİPS??

6- Arabayı Yavaş Sürün Kardeşim

Ya bu beni çıldırtıyor işte, DÜZGÜN KULLANIN ŞU ARABALARINIZI STRES OLMAYIN, MİLLETİ DE STRESE SOKMAYIN. Ya şunlara uymak çok mu zor? Emniyet şeridi kullanmayacaksın, şeridinde ve hız kurallarında gideceksin, sinyalini verip döneceksin falan bunlar ciddi anlamda uygulamada aşırı basit şeyler.

7- Gülün

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Ben çok gülerim. Siz de çok gülün, gülmek aşırı zevkli bir aktivite. Güleceğiniz yoksa da gülün, çünkü beyin gülmenizi gerçek sanıp serotonin salgılıyor böylece gerçekten gülüyorsunuz  asdkaşsl Bir de hamileyseniz bebeniz karnınızda sizin kahkahanızı duyuyor falan aşırı iyi değil mi?

8- Küçük Şeylerden Mutlu Olun, Söylenmekten Vazgeçin

Ay dırdır söylenmeyin o olmadı, bu olmadı, şu neden olmadı, bu böyle olmalıydı diye. HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR ARKADAŞLAR. Ben buna inanıyorum ve her zaman da doğru çıktığını görüyorum.

9- Nostaljik Takılın

IPhone 6’dan farkı olmayan IPhone 7’den farkı olmayan IPhone 8 çok iyi değil mi? IPhone X hele? Devrim değil mi? Emojiler sen sağa dönünce sağa dönüyor (?) Peki ya televizyona ne demeli? Yeni diziler süper, Ufak Tefek Cinayetler’de ne entrikalar dönüyor ama? Kalp Atışı’nda doktorların başına bu sefer neler gelecek?

Kapatın televizyonu. Akşam 8’de başlayıp gece 12’de biten dizileri takip etmyorsunuz, arkada ses olsun diye açıyorsunuz biliyorum ama illa ses olsun istiyorsanız müzik açın. Digiturk’ünüz bozulmuş gibi yatmadan önce değil, yemekten sonra kitap okuyun. Reçel yapın, ekmeğinizi yapın, turşu yapın. Anne babalarımız TV yokken neler yapıyorsa onu yapın. Çıkın akşam yürüyüşüne.

Bizim yeni taşındığımız evde şu an internet ve TV yok. Zaten taşınmadan önce de TV’nin hayatımızdaki yeri çok azdı ancak artık Netflix’e de ara verdik zorunlu olarak. Bu hayata öyle bir alıştık ki korkarım internet ve TV bağlandığında da Netflix’e ayıracak vakit çok da bulamayacağız.

10- Para Vermemenin Dayanılmaz Hafifliği

Bu kısım benim en sevdiğim kısım. Kendinize para harcamayacağınız aktiviteler bulun. Kitap okumaktan daha yaratıcı fikirlere ihtiyacınız varsa buyrun;

 • Yemek yapmayı seviyorsanız (Evet), bu kez taze fasulye yapmayın da gurme bir yemek araştırıp onu yapın,
 • İzlemediğiniz milyonlarca film var. Film izleyin,
 • Bir türlü vakit bulup da düzenleyemediğiniz dolabınızı/kitaplığınızı/yüklüğünüzü vs düzenleyin ve hatta fazlalıklardan kurtulun,
 • Duş alıp çıkan tiplerdenseniz (Evet) duş olayını abartıp kendinize bakım yapın,
 • Fotoğraf çekin,
 • Evdeki ıvır zıvırlarla DIY (Do it yourself)(Kendin Yap) şeyler yapın,
 •  Evi temizleyin (böğk),
 • Kediş köpüş barınaklarında gönüllü işler yapın,
 • Yürüyün, koşun, bisiklete binin,
 • Dışarıda takılacağınıza amaan bu kez evde buluşun,
 • Benim gibi blog yazın asşldkaslkdasşl

11- Bırakın, Canınız Sıkılsın

HADİ ŞİMDİ HERKES KOLLARINI AÇIP SIKILIYOR

Çünkü sıkı can iyidir, kolay çıkmaz asdkljsalkjdakl Çünkü hiçbir şey yapmadığınızda aklınıza, aklınıza geldiğine inanamayacağınız şeyler gelecek.

Related Articles

Leave a Comment