Yeni Minimal Hayat İçin İlham Veren Prenses: Marie Kondo

by M for Merve 26/02/2016 2 comments
Yeni Minimal Hayat İçin İlham Veren Prenses: Marie Kondo

Öncelikle bu yazıya, aşırı derecede teşekkür ederek başlamam gerekiyor. Dünyalar tatlısı Cansu, kim Cansu demeden vblog: Tık Tık, benim minimal yeni hayatıma minimal bebek adımları attığım şu yazımı ve şu yazımı okumadan önce  elinde bu bahsedeceğim ilham verici kitabı tutuyormuş benimle benzer eşya fazlalığı sıkıntıları çekerek. Yazımı görür görmez de mesaj kutumu renklendirerek beni ihya etti. Cağnım benim. <3 BU YAZIMI ONA İTHAF EDİYORUM ASDLŞKASŞ

Marie Kondo, dünya tatlısı bir Capon danışman ve yazar. Kendisine ne için danışıldığı da işin “VAY ARKADAŞ İNSANLAR NASIL PARA KAZANIYOR” kısmı. O bir hayat düzene sokma danışmanı. Muhteşem değil mi? Bence muhteşem. 4 tane de kitap yazmış ama kitap yazmak, benim için şu dizüstü edebiyat serileri türediğinden beri bir kriter değil. Ne idüğü belirsiz, aşk acısı çeken varoş PuCCa da şu an baktım, 4 kitap yazmış mesela. Hadi bu kadın eski sevgilisine, orta sonda hepimizin yaşadığı bir nefretle Yıldız Tilbe bedduaları ediyor, onu biliyorum da bu Pink Freud neci, o 4 kitapta ne yazmış onu hiç bilmiyorum… Neyse bu Cem Mumcu ve Okuyan Us iyi para kırdı varoş Türk kızlarımızın arabesk okuma alışkanlıklarıyla.

Şu an hemcinsim vatandaşlarımıza neden bu kadar atar yaptım bilmiyorum ama cidden kızlar, böyle aptal olmayın gözünüzün yağını yiyeyim.

Pink Freud’un kitabının önsözü bak kopyalayıp yapıştırıyorum:

Aynı kişiyi ikinci defa sevmek mi,
aynı anda iki kişiyi sevmek mi daha zor?

Eski sevgiliyle yeniden birlikte olmak yapılabilecek en büyük salaklık mı yoksa gerçek aşk mı?

Yeni sevgilisini, kendisini başkasıyla aldatan eski sevgilisiyle aldatan bir kadına ne denir?

Peki ya o hep aranan, istenen, arzulanan “doğru ve düzgün” adamı bulduğumuzda ne olur?

Neyse ya tamam şu mevzuyu kapatalım. Bu son derece ilham verici tatlı Kondo’ya dönecek olursak, karşımıza bir OKB hastası çıkacak gibi geliyor. Tamamen kişisel tahminim üzerine konuşuyorum, geçmişte tıbbi eğitim barındıran ilk yardım dersi dışında hiçbir ders almadım ama bu kız biraz garip. 5 yaşında annesi yeni doğan kardeşi ile ilgilenip abisi video oyunlarına sarmışken yalnızlıktan çocukceğiz kendini dekorasyon ve ev hanımlığı dergilerine gömmüş. Resimleri incelerken kendi evini düzenleme hayalleri kuruyormuş ve lisede de ilk resmi toparlamalarına sınıf kitaplarını toparlayarak başlamış. Ancak başta yararlı gibi görünen bu alışkanlık zamanla ilerlemiş ve etrafı toplamanın sadece eşya yer değiştirmesi olduğunu fark edip, atmaya başlamış. Bu atma fikri onu o kadar sarmış ki, atmanın onda bir takıntı halini aldığını ancak seneler sonra fark edebilmiş ve o an bir karar vermiş: Artık çöpe atacaklarına değil, onu mutlu eden ve çöpe atmayacağı eşyalara odaklanmak. Bize de bunu başarabilmemiz için yol gösteriyor Kondo, KonMari metoduyla.

Marie Kondo

KonMari metodu, yukarıda anlattığım gibi eşyalardan kurtulma sanatı. Youtube’da videolar kaynıyor ama tabii ki hayatını bu yola adayan Kondo sadece çorapları şöyle katla, tişörtleri şöyle diz demiyor kitapta. Bu eşyalardan arınmanın Zen etkilerini, eşyalarımıza nasıl “davranmamız” gerektiği ve bu eşya yığınlarının arkasına nasıl gömülüp de kendimizi sakladığımızı ve tabii ki bunlardan nasıl kurtulacağımızı uzun uzun anlatmış bize. Sonuç? Düşünce tarzı tamamen değişmiş; yepyeni, temiz, yaratıcı ve berrak dimalar.

Özellikle yatağımın baş ucunda, yatağımın baş ucunu satın aldığım ilk günden beri duran o yığının neden hiç toparlanamadığını Japonya’da yaşayan Kondo’dan öğrenmem ve sürekli evin her odasında gördüğüm ve yürümeye başladığını düğündüğüm çantanın gizeminin Amerika’da oturan bir kadının da dikkatini çektiğini görmek ilginç bir deneyim.

Okurken bol bol altı çizilen kitaplardan. Ben bunu öngördüm ve kitabı satın alırken kendime yeni kalem ve not defteri de aramaya başladığımı fark ettim. Sonra dedim ki kendi kendime; “Merve, kitabın adı Derle, Topla, Rahatla ve sen 891726. kalemini mi satın alıyorsun?” 

Sepeti boşalttım ve Marie Kondo’nun beni nasıl da aydınlatacağını o an gördüm.

 

 

Related Articles

2 comments

Ebru 31/10/2017 - 15:17

Hayatı sadeleştirmek sizin zihninizi yoran her şeyden uzaklaşmaktır. Bu yüzden evinizde biriken; her yaz yazlıkları yeniden çıkartıp, kışlıkları tekrar geri hurçlara koyduğunuz, bir baza dolusu kıyafetlerden kurtulup sadece sevdiğiniz şeyleri, sizi siz yapan kıyafetleri saklamanız gerekiyor… https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

Reply
Ebru 02/12/2017 - 15:15

Konmari metodunda bahsedilen kıyafetleri dikey katlamanın önemini bir yaz dönemi boyunca giysilerin arasına karıştığından göremediğiniz ve giymeyi unuttuğunuz o güzel elbiseyi fark ettiğinizde anlıyorsunuz…

https://www.tarz2.com/konmari-ile-ferahla

Reply

Leave a Comment